Adaptery
Autoryzowany dystrybutor

dostosowanie elektromechaniczne układów do programatora

Adapter jednoczęściowy typu „open-top”




Adapter jednoczęściowy typu „clam-shell”




Adapter dwuczęściowy




Adaptery są elektromechanicznym interfejsami między programowanymi układami a samym programatorem. ELNEC oferuje szeroką gamę adapterów dopasowujących tysiące różnych układów różnych producentów półprzewodników do sygnałów i wyprowadzeń programatorów. Nowe moduły z podstawkami są cały czas projektowane i włączane do oferty aby zaspokoić potrzeby użytkowników programujących coraz to nowsze układy.


W celu prawidłowego dobrania adaptera do danego układu zalecamy wybranie odpowiedniego układu w menu oprogramowania sterującego PG4U. Wbudowany system pomocy podpowie co jest potrzebne aby wykonać zadanie. Można też skorzystać ze strony producenta Device Search.


Wszystkie Adaptery ELNEC są dostępne w WG w cenach producenta.


W adapterach stosowane są dwa rodzaje podstawek otwarte („open-top”) i zamykane („clam-shell”). Każda z nich ma swoje wady i zalety jak w zestawieniu.


Cecha

"open-top"

"clam-shell"

Ilość cykli otwórz/zamknij na jedno programowanie

2

1

Żywotność

niższa

wyższa

Czasochłonność cyklu otwórz/zamknij

niższa

wyższa

Sposób obsługi

absorbująca dwie ręce

absorbująca jedną rękę

Cena

niższa

wyższa

Dla obniżenia kosztów, gdy tylko parametry szybkościowe układów pozwalają, ELNEC oferuje adaptery 2-częściowe. Moduł dolny jest w nich uniwersalnym dla pewnej grupy układów gniazdem, w które wtykany jest moduł górny dedykowany również dla pewnej grupy układów - niekoniecznie dokładnie pokrywającej się tą z modułu dolnego. Tak więc można swobodnie dobierać ilości posiadanych modułów dolnych i górnych, kupując je niezależnie i pamiętając tylko o konieczności posiadania kompatybilnego kompletu do zaprogramowania danego układu. Dzięki tej swobodzie można zoptymalizować koszty poprzez takie zaplanowanie procesu programowania różnych układów aby te same moduły były wykorzystywane sekwencyjnie, a nie jednocześnie w czasie, a tym samym poprzez ograniczenie ilości posiadanych modułów. W takim rozwiązaniu też, w przypadku eksploatacyjnego zużycia podstawki lub uszkodzenia adaptera wystarczy też wymienić tylko jeden moduł.


Osiągnięcie maksymalnej wydajności przy jednoczesnej optymalizacji kosztów jest zawsze kompromisem między:

  • uniwersalnością adapterów (większa uniwersalność - mniej potrzebnych adapterów)
  • szybkością programowania (specjalizowane adaptery są szybsze)

ELNEC dla zapewnienia stabilności i powtarzalności programowania, a tym samym wysokiego uzysku produkcyjnego, oferuje czasami specjalizowane adaptery dla układów, które teoretycznie mogłyby być włączone do uniwersalnych rozwiązań. Ma to miejsce w przypadkach „trudnych” układów, dla których utrzymanie parametrów programowania jest krytyczne.



Ostatni problem to trwałość podstawek zaciskanych. Jakość kontaktów jest kluczowa dla utrzymania prawidłowych parametrów przebiegów na pin’ach układu, a tym samym dla prawidłowego jego zaprogramowania - czyli uzysku produkcyjnego z programatora. Dlatego podstawki zaciskane, a w szczególności ich styki muszą być utrzymane w czystości. Trzeba je regularnie przemywać i ewentualnie odpowiednią szczoteczką usuwać drobiny metalu pozostałe po programowanych układach. Czyszczenie podstawek programatora to oddzielny temat.

Warto też odwiedzić podstronę obudowy układów programowalnych aby świadomie dobierać adaptery i podstawki.