Programatory pamięci

Programatory pamięci to urządzenia do trwałego zapisu układów scalonych pamięci typu (E)EPROM i FLASH zarówno o architekturze równoległej, jak i szeregowej. Biorąc pod uwagę, że w mikrokontrolerach pamięć nieulotna stanowi integralny podzespół, można pod tytułowe pojęcie podciągnąć również mikrokontrolery. Kiedyś, gdy pamięci były wykonywane w jednej technologii, stosowano do zapisu programatory specjalizowane dedykowane do jednego lub najwyżej kilku typów układów. We współczesnym świecie ilość programowalnych układów jest już nie do ogarnięcia, a „codziennie” pojawiają się nowe. Dlatego dziś właściwym rozwiązaniem jest programator uniwersalny posiadający uniwersalny hardware, którego funkcjonalność jest definiowana programowo. Adaptacja do tych nowych układów realizowana jest w drodze programowych update’ów. Przy wyborze dostawcy istotna jest więc strategia update’ów (najlepiej jak są gratis) oraz wsparcie techniczne ze strony producenta i dystrybutora.

Jednogniazdowe
Wielogniazdowe
Automaty produkcyjne
ISP jednokanałowe
ISP wielokanałowe

Polecamy programatory

beeprog2
BeeProg2
• sztandarowy produkt firmy ELNEC
• ponad 130 tys. układów
• update’y gratis
beeprog2c
BeeProg2C
• najlepszy stosunek szybkości do ceny
• ponad 130 tys. układów
• update’y gratis

Polecamy produkty firm

Jak powiedzieliśmy na początku, obecnie stosowane są w zasadzie tylko programatory uniwersalne obsługujące maksymalny możliwy podzbiór programowalnych układów scalonych tzn. pamięci (E)EPROM i FLASH, mikrokontrolerów oraz programowalnych struktur logicznych PLD. Wynika to ze strategii tworzenia uniwersalnego, zunifikowanego hardware’u i definiowania jego funkcjonalności na poziomie oprogramowania. Takie podejście pozwala praktycznie na nieograniczony rozwój w przyszłości w kontekście ciągle pojawiających się, nowych układów programowalnych.

Czasami jeszcze spotyka się programatory gniazdowe przeznaczone tylko do pamięci. Są to jednak konstrukcje przestarzałe, sukcesywnie wycofywane z oferty i słabo rokujące na przyszłość. Hardware stanowi bowiem barierę dla rozwoju w kierunku nowych podzespołów o coraz większej pojemności. Nie zalecamy inwestowania w takie rozwiązania.

W ofercie posiadamy pełne spectrum uniwersalnych programatorów. Jako gniazdowe programatory inżynierskie przeznaczone do programowania pojedynczych układów przed ich montażem na płycie PCB polecamy produkty firmy ELNEC serii BeeProg oraz najszybsze w swojej klasie programatory 2900 firmy BPM Microsystems.

W produkcji masowej polecamy najbardziej wydajne na świecie automaty programujące firmy BPM Microsystems - automaty 9-tej generacji.

Alternatywą do programatorów gniazdowych są programatory ISP (ang. In-System Programming) jak sama nazwa wskazuje, że służą do programowania układów już zamontowanych na płycie PCB. Stanowią one znormalizowany interfejs do podłączenia ich do płyty PCB. Oprogramowanie realizuje odpowiedni protokół komunikacyjny wymagany przez konkretny układ i zapisuje dane do jego pamięci. Tak wykonane są programatory ISP FlashRunner firmy SMH Technologies i WriteNow firmy Algocraft. Programatory te mogą też być łatwo integrowane w ramach automatycznych systemów testujących używanych w średnio- i wielkoseryjnym procesie produkcyjnym.

Warto zwrócić uwagę na problemy jakie dziś stwarza programowanie współczesnych pamięci wielkiej pojemności - w szczególności programowanie Flash. Czas potrzebny do zaprogramowania pojedynczego układu przemnożony przez volumen produkcji wielkoseryjnej staje się krytyczny dla utrzymania tempa produkcji i wydajności linii technologicznych. Szybkość programatorów staje się wtedy krytycznym parametrem. Oferujemy najszybsze na świecie rozwiązania.

WG Electronics zapewnia w temacie programowania doradztwo i wsparcie techniczne oparte na ponad 30-letnim własnym doświadczeniu w projektowaniu, produkcji i dystrybucji programatorów oraz na doświadczeniu naszych renomowanych partnerów – wiodących światowych producentów takich urządzeń. Zachęcamy do zapoznania z artykułem Jak dobrać programator i do skorzystania z selektora programatorów.